Remove state filters
Global Menu
Main Menu

Congratulations to the winners of the Northern Territory Disability Services and Inclusion Awards!

  • Emerging Leader: Trisha Wachtel - Early Childhood Australia
    • Highly Commended: Alana Michell - Forensic Disability Unit, NTG
    • Highly Commended: Lovleen Gill - Carpentaria
  • Excellence in Improving Learning and Development: Royal Institute for Deaf and Blind Children
    • Highly Commended: Henbury School Skill Set Program, Henbury School
  • Excellence in Improving Participation: Patrick May - HelpingMinds
    • Highly Commended: Katherine Regional Arts
  • Excellence in Promoting Community Awareness: HPA Helping People Achieve
  • Excellence in Innovation: Henbury on Aralia, Henbury School
    • Highly Commended: Katherine Developmental Assessment Clinic
  • Outstanding Disability Service Employee: Jenifer Atfield - Total Recreation
  • Excellence in Strategy that Improves Access and Inclusion: Darwin Castles
    • Highly Commended: Hands Up for Inclusion Week - Office of the Commissioner for Public Employment
  • Excellence in Advocacy and Promotion of Human Rights: Cathryn McAdie - Eunoia Lane
    • Highly Commended: NPY Women's Council
  • 2019 Overall Award for Excellence: Henbury on Aralia, Henbury School
    • 2019 Overall Award for Excellence Highly Commended: Royal Institute for Deaf and Blind Children
  • Emerging Leader: Kayne Mabey
  • Excellence in Improving Learning and Development: Joan Ocampo
  • Excellence in Improving Participation: MJD Foundation in collaboration with the Office of Disability
  • Excellence in Promoting Community Awareness: HPA Helping People Achieve
  • Excellence in Innovation: Darrin Whatley - Cheeky Bum Nappies
  • Outstanding Disability Service Employee: Elaine Jaeschke
  • Excellence in Strategy that Improves Access and Inclusion: Darwin Aviation Museum
  • Excellence in Advocacy and Promotion of Human Rights: Building for success with the NDIS project led by Sally Sievers - Anti Discrimination Commission
  • 2018 Overall Award for Excellence: MJD Foundation in collaboration with the Office of Disability
  • 2018 Overall Award for Excellence: Elaine Jaeschke
  • Emerging Leader: Felicity Faull
  • Excellence in Improving Learning and Development: Carpentaria Kids Early Childhood Developmental Service
  • Excellence in Improving Participation: CarersNT Volunteer Social Support Services
  • Excellence in Promoting Community Awareness: Chris Blackham-Davison
  • Excellence in Innovation: Henbury School
  • Outstanding Disability Service Employee: Thevi Chelliah
  • Outstanding Business and Community Initiative: HPA - Helping People Achieve
  • 2017 Overall Award for Excellence: CarersNT Volunteer Social Support Services
  • Emerging Leader: Ashleigh Pead
  • Excellence in Improving Learning and Development: Acacia Hill School
  • Excellence in Improving Participation: Florence Henaway
  • Excellence in Promoting Community Awareness: HPA - Helping People Achieve
  • Excellence in Innovation: Music Therapy Program, Carers NT
  • Outstanding Disability Service Employee: Carlie McWilliams
  • Outstanding Business and Community Initiative: HPA - Helping People Achieve
  • 2016 Overall Award for Excellence: Ashleigh Pead
  • Emerging Leader: Shannon Hallatt
  • Excellence in Improving Learning and Development: Vanessa Adzaip
  • Excellence in Improving Participation: Total Recreation
  • Excellence in Promoting Community Awareness: Barkly Regional Arts
  • Excellence in Innovation: Henbury School
  • Outstanding Disability Service Employee: Mavis White
  • Outstanding Business and Community Initiative: HPA - Helping People Achieve
  • 2015 Overall Award for Excellence: Vanessa Adzaip
  • Emerging Leader: Blake Edwards
  • Excellence in Improving Learning and Development: Paul Drewitt
  • Excellence in Improving Participation: Ana Egan
  • Excellence in Promoting Community Awareness: Ahmed Ibrahim
  • Excellence in Innovation: Pieter Bosch
  • Outstanding Disability Service Employee: Sumedha Rankot
  • 2014 Overall Award for Excellence: Blake Edwards
  • Disability Sector Employees Award (Non-Government): Rachel Kroes
  • Disability Sector Employees Award (Government): Michelle Kragt
  • Remote Disability Sector Employees Award: Diane Krepp
  • Operational Support Disability Sector Employees Award (Government and Non-Government): David Sheasby
  • Mainstream Business Award (Non-Government): Bromeliad Bed and Breakfast
  • Mainstream Business Award (Government): Office of the Commissioner for Public Employment
  • 2013 Employee of the Year: Rachel Kroes
  • Disability Sector Employee (Non-Government): Adrian Riessen
  • Disability Sector Employee (Government): Judy Grant
  • Mainstream Business/Service (Non-Government): Darwin Hyundai
  • Mainstream Business/Service (Government): Opportunity Knocks Op Shop
  • Disability Support Worker Award: Victoria McConvell
  • Mainstream Service/Business Award: Andrew Barcroft, The Good Guys

Contact information

For any enquiries, please contact Kali Ioannou​, Administration and Events Coordinator, 08 8930 2802,