Remove state filters
Global Menu
Main Menu

NDS has a number of committees for NDS Members to become involved and provide input on important issues.  Find out more about our National Committees, and State and Territory Committees.

2020/21 National Committees

The role of NDS's National Committees of the Board is to provide advice for the Board's consideration on policy issues which take into account the views of NDS's members.  Committees comprise members from across Australia.

Anyone who would like to share information about current issues, opportunities, or have enquiries are encouraged to contact the Committee via the Secretariat.

Children and Young People

Scope

The Committee seeks to promote the interests and wellbeing of children and young people with disability and their families in Australia through the exchange of information and the provision of policy advice that informs effective and quality service delivery.

Committee Members

Chair: Annie Riley, Chair of NT Division and CEO of Carpentaria (NT)
Deputy Chair: Joan McKenna Kerr, Chair of WA Division and CEO of the Autism Association of Western Australia (WA)
Elizabeth Hickey, AFA Support and Training (ACT)
Sue Becker, Lifestart (NSW)
Alice Lans, Noahs Ark (NSW)
Liz Reid, YouthWorx NT (NT)
Richard Littler, Xavier Children's Support Network (Qld)
Jenny Karavolos, Austism SA (SA)
Tracey Martin-Cole, Psychology CAFFE (Tas)
Glenn Turville, MacKillop Family Services (Vic)
Debra Goldfinch, Irabina Autism Services (Vic)
Elizabeth Barnes, VisAbility (WA)

Secretariat:
Karen Stace, NDS Senior Manager State and Territory Operations; State Manager - NSW
Ph: 02 9256 3111
Email: 

Housing and support

Scope

The Committee seeks to promote policy and practice across Australia that improves the accommodation support and housing options for people with disability consistent with the National Disability Strategy. 

Committee Members

Chair: Eric Thauvette, Chair of ACT Division and CEO of Hartley Lifecare (ACT)
Deputy Chair: 
Liz Sutton, Chair of QLD Division and CEO of Ingham Disability Support Services (QLD)
Philip Petrie, Allevia (NSW)
Andrew Daly, DARE Disability (NSW)
Lawson Broad, Somerville Community Services Inc. (NT)
Mark Fenton, Multicap (Qld)
Sue Horsnell, HCO Disability and Community Services (SA)
Russell Penman, Montagu Community Living (Tas)
Therese Desmond, OC Connections (Vic)
Peter Newsome, St John of God Accord (Vic)
Ross Coverdale, Araulen (Vic)
Wendy Cox, Identitywa (WA)

Secretariat:
Henry Newton, NDS Senior Policy Officer
Email: 

NDIS Intermediaries

Scope

The Committee seeks to provide policy advice on issues associated with the operations of Local Area Coordinators, Support Coordinators and Plan Managers.  

Committee Members

Chair: Warwick Cavanagh, Chair of SA Division and CEO of Community Living Australia (SA)
Deputy Chair: 
Annie Rily, Chair of NT Division and CEO of Carpentaria (NT)
Michael Lynch, Community Options (ACT)
Tanya Walford, Your Plan Manager (NSW)
Simon Wardale, Multicap (Qld)
Anthony Oostenbroek, Connect Plan Management (Qld)
Cathy Miller, Access4U (SA)
Dorothy Belperio, Peer Connexion (SA)
Libby Mears, Leisure Networks (Vic)
Debra Goldfinch, Irabina Autism Services (Vic)
Rosie Lawn, Avivo (WA)
Bronia Holyoak, Valued Lives (WA)
Julie Keene, Integra (WA)

Secretariat:
Peter Hoppo, NDS State Manager - SA
Ph: 08 8154 3701
Email: 

NDIS Operations

Scope

The Committee seeks to provide policy advice on operational issues faced by disability service providers under the NDIS. 

Committee Members

Chair: Philip Petrie, Chair of NSW Division and CEO of Allevia Limited (NSW)
Deputy Chair: Nadia Lindop, Elected Member and CEO of MJD Foundation (NT)
Nadine Stephen, Koomarri (ACT)
Caroline Cuddihy, Sunnyfield (NSW)
Margaret Bowen, Disability Trust (NSW)
Seth Grantley, Multicap (Qld)
Wendy Warren, EBL Disability Services Inc. (SA)
Mark Jessop, Nexus (Tas)
Amrita Ahluwalia, Central Bayside Community Health Services (Vic)
Warwick Cavanagh, Bayley House (Vic)
Angelena Fixter, Therapy Focus (WA)
Pippa Cebis, Mosaic Community Care (WA)

Secretariat:
David Moody, NDS CEO
Ph: 03 8341 4343
Email: 

Open Employment

Scope

The Committee seeks to provide policy advice in the area of open employment, and to represent the views of members; and 

To provide a national focus on open employment issues within the NDS membership, with the overall objective of improving effectiveness and quality in the delivery of these services across various jurisdictions, for the ultimate benefit of people with disabilities. 

Committee Members

Chair: Donna Bain, Chair of TAS Division and General Manager of Self Help Workplace (Tas)
Deputy Chair:
Vacant
Keryl Neville, Lead (ACT)
Lisa McPherson, Nexus (ACT)
Phil Tuckerman, Job Support (NSW)
Stephanie Ransome, Darwin Skills Development Scheme (NT)
Nichole Chenoweth, Maxima Joblink (Qld)
Stuart Coward, Steps Group (Qld)
Cathy Miller, Access4U (SA)
Simon Rowberry, Barkuma (SA)
John Gibbons, Personnel Group (Vic)
Anna Bagshaw, Forrest Personnel Ltd (WA)

Secretariat:
Kerrie Langford, NDS Territory Manager - ACT and Head of Employment
Ph: 02 6283 3202
Email: 

Quality and Safeguarding

Scope

The Committee seeks to provide policy advice on issues associated with the NDIS Quality and Safeguarding Framework, and the operations of the NDIS Quality and Safeguards Commission. 

Committee Members

Chair: Gordon Trewern, Elected Member and CEO of Nulsen Group Inc (WA)
Deputy Chair: Vacant
Nadine Stephen, Koomarri (ACT)
Stephen Doley, Life Without Barriers ACT/NSW (NSW)
Sophie Staughton, Vertitable (NT)
Kate Johnson, Multicap (Qld)
Peter Stewart, The Paraplegic and Quadriplegic Association of South Australia (SA)
Ruth Chalk, NOSS (Tas)
Helen Killmier, Guidestar (Vic)
Catherine Sharples, Scope (Aust) Ltd (Vic)
Stephen Thomas, Scope (Aust) Ltd (Vic)
Frances Buchanan, WA Blue Sky (WA)

Secretariat:
Henry Newton, NDS Senior Policy Officer
Email: 

Remote and Very Remote

Scope

The Committees seeks to provide policy advice on issues associated with the provision of disability services in remote and very remote parts of Australia. 

Committee Members

Chair: Nadia Lindop, Elected Member and CEO of MJD Foundation (NT)
Deputy Chair: Donna Bain, Chair of TAS Division and GM of Self Help Workplace (Tas)
Allen Young, Eloura (NSW)
Kim McRae, NPY Women's Council (NT)
Jacqueline Knyvett, Laynhapuy Homelands (NT)
Stephanie Ransome, NT Friendship and Support (NT)
Alex McConnell, Clermont Country Care (QLD)
Liz Forsyth, Brain Injury SA (SA)
Melinda Ferrier, Life Without Barriers (Tas)
Florence Davidson, Christie Centre (Vic)
Kathy Hough, Far North Community Centre (WA)
Graeme Mason, AccessAbility (WA)

Secretariat: 
Susan Burns, NDS Territory Manager - NT
Phone: 0455 097 338
Email:

Supported Employment

Scope

The Committee seeks to provide policy advice in the area of supported employment, and to represent the views of members; and

To provide a national focus on supported employment issues within the NDS membership, with the overall objective of improving effectiveness and quality in the delivery of these services across various jurisdictions, for the ultimate benefit of people with disabilities.

Committee Members

Chair: Danielle Newport, Elected Member and CEO of Activ Foundation (WA)
Deputy Chair: Chris Christodoulou, Elected Member and CEO of Greenacres Disability Services (NSW)
Allan Young, Elouera (NSW)
Robert Evelyn, Anuha (Peace Lutheran) (Qld)
Kerin McMahon, Endeavour Foundation (Qld)
Andrew Ramsey, Mobo Group (SA)
Donna Bain, Self Help Workplace (Tas)
Kristian Dauncey, Knoxbrooke (Vic)
Sam Sondhi, Outlook (Vic) Inc. (Vic)
Phil Hayes-Brown, Wallara (Vic)
Melanie Kiely, Good Sammy Enterprises (WA)
Tony Burns (NT)

Secretariat: 
Kerrie Langford, NDS Territory Manager - ACT and Head of Employment
Ph: 02 6283 3202
Email: 

Workforce

Scope

The Committee seeks to provide a national focus to workforce issues as they affect disability service providers and, as part of this, will facilitate the exchange of information and the development of strategies. This will include consultation with other National Committees on relevant matters. 

Committee Members

Chair: Mark Kulinski, Chair of SA Division and CEO of Community Living Australia (SA)
Deputy Chair:
Chris Christodolou, Elected Member and CEO of Greenacres Disability Services (NSW)
Elizabeth Hickey, AFA Support and Training (ACT)
Rosy Walia, Multicultural Care (NSW)
Kim McRae, NPY Women's Council (NT)
Judy Dickson, Alara Qld Ltd (Qld) 
Liz Forsyth, Brain Injury (SA)
Nigel Hill, Multicap (Tas)
Neil Sing, Golden City Support Services (Vic)
Phil Turton, Scope (Aust) Ltd (Vic)
Justine Colyer, Rise (WA)
Vicki Bosworth, Nulsen Group (WA)

Secretariat:
Alice Flockhart, NDS State Manager - Tas
Ph: 03 6212 7300
Email: 


2020/21 State and Territory Committees

The 2020-21 ACT Committee is as follows:

Chair: Eric Thauvette, CEO Hartly Lifecare
Vice-Chair: Hugh Packard, CEO, Valmar
Vice-Chair: Nadine Stephen, CEO, Koomarri

Lisa McPherson, CEO, Nexus Human Services
Anne Kirwan, CEO, CatholicCare Canberra and Goulburn
Kylie Stokes, Executive Director, Sharing Places
Pam Boyer, Director of Disability, Mental Health and Aged Care, Woden Community Service
Tracey Hall, Director of Client Services, Marymead
Wayne Herbert, Deputy Director - People and Planning, Lead
Lisa Kelly, CEO, Carers ACT

Territory Manager: Kerrie Langford

The 2020-21 NSW State Committee (and their tenure) is as follows:

Chair: Philip Petrie, Chief Executive Officer, Allevia (2018-2021)

Margaret Bowen, Chief Executive Officer, The Disability Trust (2018-2021)
Caroline Cuddihy, Chief Executive Officer, Sunnyfield (2018-2021)
Andrew Daley, Chief Executive Officer, Dare Disability Support (2019-2022)
Stephen Doley, Director, Disability/Aged Care NSW/ACT, Life Without Barriers (2019-2022)
Rosy Walia, Chief Executive Officer, Multicultural Care (2019-2022)
Allan Young, Chief Executive Officer, Elouera Association (2019-2022)
David Carey, Chief Executive Officer, ConnectAbility (2020-2023)
Lewis Kaplan, Executive Officer, Huntington's NSW/ACT (2020-2023)
David Kneeshaw, Chief Executive Officer, Unisson Disability Services (2020-2023)
Deb Sazdanoff, Chief Executive Officer, Studio ARTES (2020-2023)

State Manager: Karen Stace

The 2020-21 NT Committee is as follows:

Chair: Annie Rily, CEO of Carpentaria
Vice-Chair: Nadia Lindop, CEO of MJD Foundation

Stephanie Ransome, CEO of NT Friendship and Support
Peter Kay, CEO at CASA
Kim McRae, Tjungu Team Leader NPY Women’s Council
Lawson Broad, CEO of Somerville
Steve Vitone, CEO of Carers NT
Robyne Burridge, Life Member of Integrated DisAbility Action

Territory Manager: Susan Burns

The 2020-21 Queensland State Committee (and their tenure) is as follows:

Chair: Elizabeth Sutton, Chief Executive Officer, Ingham Disability Support Services (2019-2022)
Vice-Chair: Judy Dickson, Executive Manager, Alara Qld Ltd (2018-2021)

Brett Casey, Chief Executive Officer, Deaf Services Qld (2020-2023)
Kym Chomley of 121 Care Inc (2020-2023)
Carl Patterson of Lojic Institute (2020-2023)
Terry O’Toole, Chief Executive Officer, TransitCare Ltd (2019-2022)
Ann Greer, Innovative Projects Director, Community Connection Ltd (2018-2021)
Stuart Coward, Executive Officer, STEPS Group Australia (2018-2021)

State Manager: Ian Montague

The 2020-21 South Australian State Committee is as follows:

Chair: Mark Kulinski, Chief Executive, Community Living Australia

Andrew Ramsey, Chief Executive Officer, Mobo Group
Cathy Miller, Chief Executive Officer, Access4U
Fiona Kelly, Chief Executive, UnitingCare Wesley Bowden
Helen Sheppard, State Manager – SA and WA, Mind Australia
Jenny Karavolos, Chief Executive Officer, Autism SA
John van Ruth, Chief Executive Officer, Lutheran Disability Services
Liz Cohen, Chief Executive, CARA
Liz Forsyth, Chief Executive Officer, Brain Injury SA
Marjorie Ellis, Chief Executive Officer, Lighthouse Disability
Peter Stewart, Chief Executive Officer, PQSA
Robert Dempsey, Executive Director, Royal Society for the Blind
Simon Rowberry, Chief Executive Officer, Barkuma Inc.
Sue Horsnell, Chief Executive Officer, HCO Disability & Community Services
Sue Thomas, State Director, SA, Life Without Barriers

State Manager: Peter Hoppo

The 2020-21 Tasmania State Committee is as follows:

Chair: Donna Bain, General Manager, Self Help Workplace

Mark Jessop, CEO, Nexus Inc
Paul Mayne, CEO, Langford
Nigel Hill, CEO, Multicap
Deborah Byrne, Executive Officer, Brain Injury Association of Tasmania
Russell Penman, CEO, Montagu Community Living
David Brennan, CEO, Carers Tasmania
Ruth Chalk, CEO, NOSS Tasmania
Lynne Harwood, CEO, Mosaic Support Services
Melinda Ferrier, Regional Director - Disability and Mental Health, Life Without Barriers
Peter Symonds, General Manager Operations – Tasmania, Oak PossAbility

State Manager: Alice Flockhart

The 2020-21 Victorian State Committee is as follows:

Chair:  Laura Collister, CEO, Wellways
Vice-Chair: Terri Carroll, CEO, MiLife-Victoria Inc.

Warwick Cavanagh, CEO, Bayley House
Jennifer Fitzgerald, CEO, SCOPE (Vic) Ltd.
Kerry Nelson, CEO, Mpower
Kerry Uren, Executive Officer, Interchange Inc.
Rohan Braddy, CEO, Mambourin Enterprises

State Manager: Sarah Fordyce

The 2020-21 WA State Committee (and their tenure) is as follows:

Chair: Joan McKenna Kerr - CEO, Autism Association of Western Australia (2019-2022)

Gordon Trewern - CEO, Nulsen Group Inc (2019-2022)
Marina Re – CEO, Identitywa (2019-2022)
Paul Fleay – CEO, Inclusion WA (2019-2022)
Angelena Fixter – CEO, Therapy Focus (2019-2021)
Frances Buchanan – CEO, WA Blue Sky (2018-2021)
Justin O’Meara Smith – CEO, Interchange WA (2018-2021)
Justine Colyer – CEO, Rise Network (2018-2021)
Darren Ginnelly – Managing Director, My Place WA Ltd (2020-2023)
Elizabeth Barnes – CEO, VisAbility Ltd (2020-2023)
Kathy Hough – CEO, Far North Community Services Ltd (2020-2023)
Rosie Lawn – CEO, Avivo (2020-2023)

State Manager: Julie Waylen